Prepnúť na plnú verziu

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Malokarpatské múzeum Sídlo:
ul. M. R. Štefánika,
902 01  Pezinok
 

tel.:  033/641 33 47, 641 20 57
e-mail:  muzeumpezinok@muzeumpezinok.sk
web:  www.muzeumpezinok.sk


Malokarpatské múzeum v Pezinku je regionálne múzeum so silným akcentom na dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Múzeum sídli v centre mesta Pezinok, vo vinohradníckom meštianskom dome zo 17. storočia. Dom je podpivničený, čo vytvorilo príležitosť na vybudovanie interaktívnej pivničnej expozície. Počas prehliadky pivníc sa zoznámite nielen s vinohradníckou históriou, spoznáte najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe, vyskúšate si vône vín v našom arómabare, či budete zátkovať fľaše. Dozviete sa o nemalom význame pestovania hrozna pre Pezinok, o súčasných trendoch a v neposlednom rade ochutnáte víno z malokarpatského regiónu. Skĺbiť históriu a súčasnosť a spoznávať ich všetkými zmyslami, to je možnosť, ktorú Vám ponúkne iba Malokarpatské múzeum v Pezinku.

Okrem zbierania, ošetrovania a sprístupňovania vzácnych zbierkových predmetov múzeum pripravuje či spolupracuje na množstve výstav a podujatí, akýmMalokarpatské múzeumi sú napr. Pezinské vínne pivnice, Memoriál Richarda Rétiho, Noc múzeí, Keramické trhy, Pálenie jánskych ohňov, Jablkové hodovanie atď. Taktiež dáva priestor hudobným skupinám, divadlám a študentom, rovnako ako umelcom či kurátorom. V neposlednom rade však víta všetkých priaznivcov slovenského vinohradníctva a vinárstva.
Malokarpatské múzeum v Pezinku je od 1. apríla 2002 v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja a má tri vysunuté pracoviská: Literárne a vlastivedné múzeum v Svätom Jure, Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave a Rodný dom Jána Kupeckého v Pezinku.


Otváracie hodiny:

utorok - piatok: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hod
sobota: 10.00 - 17.00 hod.
nedeľa: 14.00 - 17.00 hod. *
* Malokarpatské múzeum(platí v mesiacoch apríl - september; v zimnom období v nedeľu zatvorené;
   ohlásené návštevy kedykoľvek)


Stále expozície:
  • dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi; v tejto expozcíii, jedinečnej v strednej Európe, sú vinárske lisy, unikátne sudy a pivničný inventár z 19. storočia. Vo výstavných priestoroch múzea sa pravidelne obmieňajú výstavy