Prepnúť na plnú verziu

Cyklomaratón 2016 (1) - 7. deň

Idrija

Koncom 15. storočia bola v Idriji objavená ortuť. Niektoré pramene uvádzajú rok 1490. Priemyselná ťažba začala v roku  1580. Baňa sa veľmi skoro stala najväčšou na svete. V tej dobe bola ortuť veľmi cenným produktom. Výťažok z jej predaja  umožnil  hradu  rýchly  rozvoj.  Zámok prevádzkoval už od roku 1581 protestantskú verejnú školu. V priebehu 19. storočia fungovali 2 špecializované školy, čipkárska od  roku 1876 a lesnícka  od roku 1892.  Od roku 1901 bolo v meste  aj gymnázium,  ktoré sa stalo prvou strednou školou  v Slovinsku vyučujúcou v slovinskom jazyku.                                                                                                                                                                     Medzi  rokmi 1522 - 1533 bol na vrchu Nikovo postavený  zámok Gewerkenegg. Dnes je v ňom umiestnené Mestské múzeum.  Možno si v ňom pozrieť stálu expozíciu o Idriji, Idrijskej čipke a baníctve.


Planinsko polje

Planinsko polje je 5 km dlhé a asi 2,5 km široké krasové pole - jedno z najtypickejších krasových oblasti. Planinsko polje je  zaplavené  niekoľkokrát do roka. V lete je tu nádherná lúka.  Pri veľkých dažďoch a topení snehu sa tu vytvára veľké  jazero, ktoré vie zatopiť aj domy.


Postojna in kraški svet

Postojna sa prvýkrát spomína v roku 1226 a ako trhovisko v roku 1432. V 16. storočí sem viackrát vpadli Turci. V období konskej dopravy,  keď tadeto viedla obchodná cesta Terst-Ľubľana,  vznikla popri nej osada. Tá sa  po vybudovaní železnice v roku 1857 rozšiírila smerom na stanicu. Postojna sa pred rokom 1918, za Rakúsko-Uhorska,  volala Adelsberg. Od decembra 1918 do roku 1945, pred pripojením Slovinska k Juhoslávii, mala meno Postumia.
https://www.youtube.com/watch?v=aWWOQCzS7TM


Najväčšou  pozoruhodnosťou je  Postojnská jaskyňa

Postojnska jama (Postojnská jaskyňa) je 20 570 metrov dlhý krasový jaskynný systém pri meste Postojna v Slovinsku. Je to najdlhší jaskynný systém v krajine a jedna z hlavných turistických atrakcií. Jaskyne boli vytvorené podzemnou riečkou Pivka. Prvýkrát ich opísal v 17. storočí Janez Vajkard Valvasor, ďalšie časti objavil v roku 1818 Luka Čeč, ktorý pripravoval jaskyne na návštevu rakúskeho cisára Františka I. Jaskyne boli otvorené pre verejnosť v roku 1819 a Čeč sa stal ich prvým oficiálnym sprievodcom. Prvé elektrické osvetlenie bolo nainštalované v roku 1872, skôr ako v hlavnom meste Ľubľane. V rovnakom čase bol v jaskyni inštalovaný turistický vláčik. Pôvodné benzínové lokomotívy boli po druhej svetovej vojne nahradené elektrickými. Celkovo 5,3 km jaskyne je otvorených pre verejnosť, čo je najviac zo všetkých jaskýň na svete. Jaskyne sú domovom endemického živočícha s vedeckým názvom proteus anguinus (slov. človéška ríbica). Počas prehliadky je možné niekoľko týchto tvorov obdivovať v jazierku. Je to jediné miesto na svete, kde možno tieto živočíchy vidieť.
 

Nanos

Nanos - náhorná plošina v horskej  oblasti, ktorá oddeľuje pevninu od slovinského pobrežia. 12 km dlhá a 6 km široká krasová  plošina so strmým okrajom, volá sa Pleša ( Plešatá)  a jej výška je 1262 m n.m.


Senožeče

Mesto sa rozrástlo vedľa   dôležitej obchodnej cesty, ktorá viedla od pobrežia do  Ľubľane. Na kopci nad obcou pravdepodobne už v polovici 12. storočia  stál Starý hrad, ktorý sa po prvýkrát  spomína  v roku 1275 ako hrad Snosetsch ...


Divača
- je to miesto ktoré sa nachádza na hranici medzi pobrežím a vrchmi vo vnútrozemí. Mieša sa tu teplý príjemný vietor od mora so silným  studeným vetrom z pevnine. Ide o krasovú oblasť (jaskyne....) Žili  tu ľudia, ktorí svoje prvé úkryty hľadali v jaskyniach.


Ita Rina (1907 - 1979)

Herečka Ida Kravanja, umelecké meno Ita Rina, sa narodila 7. júla 1907 v Diváči a v 30. rokoch 20. storočia bola známou  nielen v Európe, ale aj vo svete ...Vydala sa v roku 1932 do Belehradu. V roku 1979 zomrela v Čiernej Hore.


Škocjanska jaskiňa
... od roku 1986 zapísaná do Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Málo slov a veľa zážitkov... Prepadlina – Udornica Risnik- vznikla, keď sa strop jaskyne prepadol. Na jej  stenách našli svoje útočisko mnohé vtáky a rastliny. Rijeka –Reka aj dnes viac tečie pod povrchom cez jaskyňu a podzemie a len jej malá  časť sa objavuje na povrchu...


Koper

Starobylé rybárske mestečko s mnohými námestiami a zaujímavou architektúrou. Za pozornosť stoje štvrte,  ktoré sú budované  v tvare trojuholníka. Pretoriánsky palác ...  Dnes najväčší stredoeurópsky prístav. Do Izoly vedie cesta vzdialená len 2 m od mora.


Izola

... rybárske mestečko, na jednej strane útulne a tiché a na druhej rušné... V jeho uličkách nájdete možno toho oveľa viac, ako sa dá slovami vyjadriť. Napr.  Múzeum umelcov. Múzeum Parencana  je venované prvej úzkokoľajnej železnici, ktorá od  1.4.1902  spájala Terst a Poreč.


 

 

 

 

Idrija Planinsko polje Postojnská jaskyňa Nanos Koper Izola