Turistická rozhľadňa

Rozhľadňa Alexandra Filípka na Veľkej Homoli (Foto: Alexander Pravda)Nová turistická rozhľadňa na na 709,2 m vysokom vrchu Veľká homoľa v Malých Karpatoch bola 3. 11. 2018 slávnostne sprístupnená verejnosti. Nahradila tak pôvodnú rozhľadňu vybudovaná v roku 2001, ktorá už podľa statikov nespĺňala bezpečnostné parametre a musela byť v roku 2016 demontovaná. Rozhľadňa je pomenovaná po lesnom radcovi Alexandrovi Filípkovi, ktorý sa pričinil o budovanie modranského lesoparku a vznik známych turistických letovísk Harmónia a Piesok.

20,4 metrov vysoká rozhľadňa ponúka kruhový ďaleký rozhľad, na panorámu Malých Karpát, Povačský Inovec, Tríbeč, aj rakúske Alpy. Je ľahko dostupná po hustej sieti turistických značkovaných chodníkov zo všetkých strán. Pohodlný prístup je približne za jednu hodinu po červenej značke od autobusovej zastávky pri Zochovej chate, po rovnakej značke z Pezinka za tri hodiny, z Modry po modrej značke za dve hodiny.
Na vrchol vedie 120 schodov. Rozhľadňa je otvorená počas celého roka, vstup je voľný.

Veľká homoľa je svojou výškou a polohou najvýznamnejším vrchom na východnej strane južnej časti Malých Karpát v blízkosti Zochovej chaty a kamenného útvaru Traja jazdci, obľúbeného cieľa mnohých turistov.
Prvú rozhľadňu na tomto vrchu vybudoval Modranský turistický spolok už v roku 1894.
 

Ďalšie informácie: