Cyklomaratón 2016 (1) - 8. deň

Slovinské pobrežie

Piran

Okres Piran je  najrozvinutejší turistický okres Slovinska a jeden z najvýznamnejších centier kongresov, kúpeľov, kasín atď.
Zdrojom  prosperity Piranu  nie sú len mimoriadne prírodné zaujímavostí, ktoré podnecujú  predstavivosť turistov po celom svete, ale je to najmä duch rovnosti, tolerancie a vzájomného rešpektu, ktorú vybudovali už v minulosti dva národy na tom istom území.
Piran je taktiež chrámom kultúry a pokladnicou umenia, miesto konania mnohých akcií, koncertov a výstav. Posilňuje medzinárodnú vzdelávaciu činnosť a ponúka širokú škálu obchodných príležitostí. Je mesto oddychu a mimoriadnych výziev. 

Portorož

Kúpeľné mesto s bohatou tradíciou
Portorož  bol už od 13. storočia známy ako zdravotné stredisko, v ktorom mnísi z kláštora sv. Lavrenca liečili  s morskou vodou a roztokom chloridu sodného. Ich liečivé účinky na ochorenia ako je reumatizmus, vodnateľka, skrofulóza, obezita a rany  boli známe široko ďaleko.
V roku 1879 piranský lekár  Giovanni Lugnano začal so soľnými bahennými zábaľmi, kúpeľmi a pitím soľného roztoku  pri liečbe reumatických a ďalších ochorení. Povesť o liečivej sile soľného bahna sa rozšírila po celom Rakúsko-Uhorsku.
Príchod  väčšieho  počtu hostí od roku 1885 vyvolal výstavbu nových víl a penziónov.  V roku 1890 bola založená akciová  spoločnosť pre výstavbu a vývoj kúpeľníctva v meste »Stabilimento Balneari di Piran".  Bol vybudovaný hotel Palace s kapacitou 80 izieb, 120 lôžok, reštauráciou a kaviarňou, kúpeľné budovy s 30 spálňami a vlastným bazénom.             
 

Tunel na starej železničnej trati Terst – Poreč ( Parenzana). Dnes tunel pre cyklistov...

Prírodné pamiatky
Sečoveljske soline, Strunjanski klif, Morská biološka postaja, Vrt kaktusov, Ribogojnica Fonda


Sečovje

Symbióza človeka a prírody v oblasti, kde sa dnes rozkladá park prírody Sečovlje má už stáročnú tradíciu na výrobu  soli. Od stredoveku až dodnes sa v najsevernejšom bode Stredozemia stále vyrába soľ tradičným spôsobom. Preto má soľ jedinečnú chuť  a vynikajúce vlastnosti.     

Cyklistické chodníky sú vybavené informačnými tabuľami. 


 


 

 

 

 

Portorož Zber  „úrody“