Cyklomaratón 2016 (1) - 3. deň

Šmartno ob Dreti

www.youtube.com/watch?v=bmlXfi6mHHE - Mozirje - Gornji Grad - Ljubno 1. del


Gornji Grad

Gornji Grad má bohatú históriu. Pevnosť (hrad) existovala už na začiatku 12. storočia. V roku 1140 patriarcha  Pellegrinus  z Aquilei založil benediktínsky kláštor a rozšíril majetky v okolí...
Barokový farský kostol Gornji Grad je venovaný svätému Hermanovi a Fortune . Je to biskupský kostol s kupolou  a obsahuje  oltárne obrazy a hroby prvých biskupov z Ľubľane z 18. storočia.

www.youtube.com/watch?v=jy16UNSNxjE - KATEDRALA GORNJI GRAD


Kamnik

Lokalita Kamnik sa spomína ešte v 1061.  Koncom 12. storočia sa stal  trhovým mestom a v roku 1220 mestom. Bavorskí šľachtici Andešskí  tu razili peniaze. V 13. storočí mesto opevnili a vybudovali  v ňom niekoľko veží. Nejaký čas bol Kamnik  hlavným mestom oblasti Kraňsko a neskôr najvplyvnejším mesto popri Ljubljani . Boli tu rozvinuté remeslá kováčstvo  a výroba nožov,  ako aj  úprava súkna . Od 14. storočia tu sídlil oblastný  súd. Toto významné stredoveké  obchodné centrum začalo v 17. storočí chátrať, v dôsledku straty významu  dopravnej  cesty cez Tuhinjskú dolinu. Mesto zasiahli zemetrasenia a požiare.


Voglje
Prví obyvatelia vyrúbali les a na jeho okraji si vybudovali príbytky. Severne od obce leží  Kurja vas – Slepačia osada. Objav mincí z  prvej polovice 3. storočia svedčí o rímskej ceste, ktorá prechádzala cez tento kraj. V historických prameňoch sa mesto prvýkrát spomína v roku 1247. V roku 1327 tu žil rytier Henrik Vogljan. Keramikárstvo natomto mieste oživila  Barbara Stemberger-Zupan. Jej jedinečné keramické výrobky potešia  aj tých najnáročnejších.  V roku 2006 vystavovala spolu z manželom aj na Keramických trhoch v Pezinku.

 

Zgornje Jezersko - Planšarsko jazero

Jazierko, ktoré má tvar srdca, bolo umelo  prehradené ako  pamiatka  na veľké ľadovcové jazero, po ktorom dostal  celý kraj svoje meno .

 

Jezerská slatina - minerálna voda na uhasenie smädu a podporu srdca a ciev. Smer Ankov statok (Ankova domačija). Prameň obsahuje  mangán a čpavok, takže sa odporúča  najmä pre pacientov so srdcovo-cievnymi problémami. Neodporúča sa piť viac ako 2 dl vody denne, pretože vďaka vysokému obsahu horčíka podporuje trávenie.
 

Komenda staré cirkevné centrum

Mesto je starobylé cirkevné centrum,  informácie o kostole svätého Petra siahajú  až do roku 1147. Komenda je zaujímavá pre milovníkov historických dát, tu sídlil a mnoho rokov pracoval Peter Pavel Glavar.  Je veľmi  známou osobnosťou od doby, kedy bol kňaz, pedagóg, pestovateľ  ovocia a včelár. Pohľad na lipi vedľa  kostola  Komenda, hovoria nam o starobe obce a jich samých cez  700 rokov s obsahom až 6 metrov.   Nový barokový kostol bol postavený v roku 1727, po zemetrasení z roku 1895, ale prestavaní  a rozšírení. Oltár a kazateľnica patrí medzi najkrajšie v Slovinsku, náčrty pre oltár vyrobil maliar Franc Jelovšek sochy na kazateľnici J. Lohár 1760. Kamenný plot  pozdĺž spodného okraja cintorína je to od roku 1510, z ozdobou  erbu  Maltézskeho rádu, ktorý sa usadil v Komendý na konci 13. storočia. Maltéžsky rytieri  v Komendae a jeho okolie podporovali chov koní. Konské dostihy tradujú ešte aj dnes.

V Moste pri  Komenda – odbočíme doľava  smerom na Suhadol za kostolom  a na ňu opäť do ľavá. Na konci asfaltu stačí sledovať značky (alebo požiadať miestnych o radu, sú privietivy).
Valburga
Dnešné meno obce, ktoré malo až do roku 1952 názov Sväta Valburga. Dostala názov  po Svätej Valburgi (710-779) v Nemecku žijúci anglickej mníšky po ktorej pomenovali najprv kostol.

 

 

Šmartno ob Dreti Gornji Grad Črnivec 902 m n.m. – najvyšší bod dnešného dňa Voglje Zgornje Jezersko - Planšarsko jazero Zgornje Jezersko - Planšarsko jazero Hotel- penzion Jagodic