4. časť - Srbsko (2/4)

Apatin - Bačka Palanka (124 km)
Apatin, centrum  R210 – 0 km

Na tejto križovatke odbočujeme doprava, k Dunaju. Ulica, ktorou prídeme k brehu Dunaja, sleduje jeho tok odbočujúc doľava, na pravej strane sa nachádza korzo-pešia zóna a pár sto metrov odtiaľ sa nachádzajú kostol Svätých apoštolov a čárda "Zlatna kruna" ( Zlatá koruna) (H). Čoskoro prechádzame vedľa reštaurácii "Šaran" (Kapor) (R220),  kde pokračujeme rovno, stále jazdiac po rovnakej ulici  okrajom mesta, prichádzame na R250 (1,8 km), kde  odbočíme doľava. Potom kľučkujúc ulicami Apatinu prichádzame na koniec mesta smerom do Velki Salaš (R280) (Veľký salaš).

Alternatíva: Apatin - Svilojevo - Sonta - R330 (23 km, zelená čiara na mape)
Na dole uvedenej hlavnej trase existuje 8 km dlhá zemitá časť vozovky, v prípade dažďa sa odporúča použiť cestu cez Sontu. No ak sú poveternostné podmienky  dobré alebo uspokojivé, odporúčame hlavnú trasu, ktorá je oveľa príjemnejšia.

Apatin, R210: 0 km
Pokračujeme cez pešiu zónu smerom na juhovýchod a potom, ako prejdeme centrum Apatinu na Alt01, odbočíme doľava. Neskôr na Alt 10 odbočíme doprava a pokračujeme na juhovýchod. Na celej alternatívnej ceste je premávka buď strednej intenzity alebo mierna, jazda na prvom úseku je veľmi monotónna.

4,7 km
Alt 20 - rovno sa ide do obce Prigrevica, vľavo odbočuje asfaltová cesta do 1 km vzdialených kúpeľov Junaković (H,P), my odbočíme doprava do Svilojeva.

8,4 km
Svilojevo, centrum

16,3 km
Sonta, centrum. asi 300 m za týmto bodom hlavná cesta odbočuje doľava a vedie nás na juhozápad.

23,1 km
R330 – miesto, na ktorom sa pripájame  na hlavnú cyklocestu.

3,8 km - R280

Asi 600m od prechodu cez železničné koľaje prichádzame na túto križovatku pri výjazde z Apatinu a odbočujeme doľava. (Na tejto križovatke môžeme pokračovať aj rovno - v tom prípade veľmi rýchlo prídeme na hrádzu, na ktorej asfalt konči a ďalej vedie poľná cesta, miestami vo veľmi zlom stave. Táto cesta sa späť napája pri poľovníckom domčeku "Mesarske livade"(Mäsiarske lúky, na R300.) Ďalej sledujeme dobrý asfalt, ktorý nás vedie cez polia najprv na juhovýchod a potom, po 1,5 km, odbočujeme doprava na juhozápad.

11,8 km - R290
V rovine po ktorej jazdíme, miesto, na ktorom sa nachádza tato križovatka, spoznáme z diaľky podľa troch osamelých stromov - dubov. Keď prídeme do križovatky, stromy budú na našej pravej  strane. Odbočujeme doprava (rovno sa pokračuje na Veľký salaš) pokračujeme asfaltovou cestou, ktorá nás dovedie k rieke. Hneď za križovatkou prechádzame cez mostík cponad úzky kanál s názvom Riblja voda (Rybacia voda).

13,8 km
Prichádzame k drevenej bráne poľovníckeho revíru, ktorá  pripomína  vchod do veľkého ranča. Keď prejdeme cez bránu, dostaneme sa do krásnej časti cesty, ktorá vedie lesom: kraj, cez ktorý jazdíme, sa volá Jelensko ostrvo (Jelení ostrov). Treba počítať s tým, že je pravdepdobné, že nám skríži cestu utekajúci jeleň alebo laň, prípadne aj diviak. Cestu nám zatraktívni hra svetla a tieňa. Ak budeme mať oči široko otvorené, je pravdepdobné, že vďaka nim zažijeme zázračné okamihy.

16,5 km - R300
Táto križovatka sa nachádza na hrádzi, do ktorej prídeme hneď, ako prejdeme odbočku do neďalekého poľovníckeho domčeka "Mesarske livade"(Mäsiarske lúky). Na hrádzi práve tu začína asfaltová cesta, čím sme sa vyhli zemitému terénu po hrádzi od Apatinu. Pokračujeme doľava, na tomto úseku nás čaká príjemná jazda cez krajinu, v ktorej naša cesta povedie medzi  pralesom stromov a močiarnych rastlín z pravej strany a  lúk a lesov z ľavej strany. Na jednej strane - mystický svet pretkaný svetlom a tieňmi, spevom vtákov a prúdmi vody, ktoré  prichádzajú, aby prevoňali hrádzu a z druhej strany otvorená zelena krajina,  ktorú si užijeme ešte jeden deň jazdy popri  Dunaji. Občas bociany prerušia  lov žiab a rýb, pozrú sa na nás prekvapene – či potrebujeme ešte niekam ďalej isť, keď svet tu je dokonalý a jeho podstata je naplnená?

18,9 km
Na ľavej strane, asi 100 m od hrádze,  hneď vedľa osamelého loveckého domčeka, je veľmi starý obrovský platan. Tento strom je chránený zákonom, o čom aj informuje tabuľa, ktorá sa nachádza na ňom.

21,2 km - R310
Asfalt končí, pokračujeme rovno po hrádzi a nasledujúcich 7 km budeme jazdiť po zemitej ceste ( Na tomto mieste odbočuje asfaltová cesta doľava, do Veliki Salaš-Veľký Salaš.). Asi po 700 m prechádzame ešte po jednom úseku s horším povrchom a potom sa cesta zlepšuje.

25,9 km
Doprava odbočuje cestička, ktorá nás vedie asi do 100 m vzdialeného príjemného miesta vhodného na oddych alebo piknik - pár narýchlo zhotovených, nie príliš pekných stolov a lavíc, no ponúkajúcich nádherný výhľad na rieku. Na tejto strane sa nachádza aj niekoľko drevených domčekov nad vodou (sojenice). Na ľavej strane, pod hrádzou, sa nachádza domček. Zemitá cesta, po ktorej sme jazdili doteraz, bola prijateľná, no v ďalšom úseku je to horšie. Ale terén je zjazdný ( situácia je v tejto časti premenlivá, čo treba mať na zreteli).

32,3 km - R330
Výjazd na cestu do Sonti. Odbočujeme doprava, k rieke.

33,3 km - R340
Križovatka, kde môžete odbočiť vpravo na Bogojevský most,  k hraničnému prechodu do Chorvátska, my však pokračujeme rovno.

33,7 km - R350
Pôjdeme pod železničnou traťou a po hlavnej ceste, ktorá sa stáča doľava. Tá nás povedie do Bogojeva. Asfalt je kvalitný a doprava na ceste nie je príliš frekventovaná.

Či na R350 pokračovať po hrádzi vedľa rieky do bodu R400?
Je to kratší  a výhodnejší variant, ale po 3 km (asfalt je v horšom stave) prichádzame na policajnej kasárni, ktorá sa nedá obísť, musíme prejsť cez ňu. Prejazd je v princípe povolený, s kontrolou dokladov, ale prechod nie je zaručený a úradne potvrdený. Závisí to od prípadu k prípadu. Za kasárňou nás dobrá zemitá cesta  privedie po 2,7 km k R400.

34,4 km
Čárda "Trag"(S,N). Za čárdou doľava odbočuje asfalt na bogojevskú pláž, vzdialenú menej ako 500m. Pláž je výhodná aj na  stanovanie na divoko a nachádza sa tu aj reštaurácia "Štrand"(S) s peknou záhradou pod topoľami. Reštaurácia bude čoskoro dokončená ako aj časť s niekoľkými izbami.

37,2 km - R360
Križovatka v centre Bogojeva - pokračujeme rovno.

42,9 km - R 380
Ihneď po prechode cez most ponad kanál Bogojevo - Odžaci odbočujeme doprava.

44,1 km - R390
Vychádzame na hlavnú ulicu obce Karavukovo a odbočíme doprava.

51,5 km - Art Caffe
Čárda "Art Caffe" (S,U). Domáci ju volajú "kafanče"-
kaviarnička. Na prvý pohlaď nič zvláštne - skromný domček poblíž hrádze,  uprostred  rovinatých polí , ale je to na našej ceste ďalšie miesto s dušou. Vzdialenosť od Paríža a ostatných svetových metropol ako aj stav zariadenia kaviarničky nevyvolávajú žiadne komplexy. Na stene je napísaný hrdý názov "Art Caffe"a drevená tabuľka za trávnikom vo dvore nás v anglickom jazyku (ako sa aj sluší vo všetkých svetových mestách) víta "Welcome". Obraz dopĺňajú   koruny niekoľkých pekných stromov, ktoré sú tu len preto, aby tônili niekoľkým stolom s kockovanymi obrusmi. Tu sa môžeme ubytovať a za symbolickú cenu si kúpiť niekoľko ton pokoja. No komfort tu je len pre tých, ktorí si pod ním predstavujú  základné podmienky: kúpeľňu so sprchou.

51,7 km - R400
Za čárdou stúpame späť na hrádzu a pokračujeme po hrádzi dolu riekou miernou asfaltovou cestou. Z prvej strany prichádza cesta (skratka) s bodu R15. (Hore je vysvetlene prečo ju nemôžeme použiť). Naskytnú sa nám obrazy svetelné roky vzdialené od každodenného života, mestského mraveniska a zhonu. Rybár vo svojom člne sa vznáša  nad vodou a vyťahuje sieť plnú poobedňaišeho slnka. Volavka odpočíva na starom kláte podobne ako biela socha Ozirisa. Črieda kôz sa pasie na lúke, ktorá sa pomaly ako láva vlieva do rieky. Biele vločky husí topia svoj tieň v ramene pod konárami silných dubov. Osamelý rybár na svojom starom, ťažkom bicykli prechádza okolo nás rýchlosťou kamarátskeho úsmevu. Atmosféra močiara nás nesie na  okamih v zeleni priestranstva Amazonu. A vždy a všade  pokoj, ktorý v hrubej vrstve leží na prašnej ceste alebo z nej pomaly tečie do Dunaja...

54,8 km
Odbočka do neďalekého poľovníckeho domčeka "Kamarište". Cesta na tomto úseku nás vedie cez les.

57,7 km - R410
Na tejto križovatke  cesta  rovno pokračuje po hrádzi (zemitá, v dosť zlom stave) a doprava k Dunaju sa spúšťa betónová cestička. My odbočíme doľava, ostávajúc na asfaltovej ceste, ktorá ide súbežne s hrádzou a bude oveľa ľahšia za jazdu. Taktiež je aj veľmi príjemná a vo veľkej časti nás vedie cez les topoľov a iných stromov.

63,0 km - Labudnjača, R420
Toto je prakticky len veľká spálňa pre pracovníkov družstva, bez obchodov. Cesta pokračuje asfaltovým povrchom, ktorý  je miestami slušný, inde menej.

66,4 km - R430
Doprava a dozadu sa ide na hrádzu, na miesto spoju s hore uvedenou zemitou cestou z R410. Pokračujeme polu ? doľava.

67,3 km - Živa, R440
Doľava odbočuje cesta do obce Vajska, my pokračujeme rovno.

81,4 km - R450
Polu ? doľava sa ide do Bodjan a Vajsku (obchádzka č.3, vidieť dolu), a my odbočíme polu doprava. 

Obchádzka č. 3: Bođani - Vajska - Bač - Bačko Novo Selo (37 km)
Ak budeme mať čas a ochotu, tato trasa nás bude viesť vedľa jedného kláštora,  peknej pláže a zaujímavej pevnosti.

R450 – 0 km

Na križovatke R450 budeme v tomto prípade pokračovať polu doľava.

2,1 km - D25
Odbočujeme doľava. Po 600 m prichádzame na odbočku do neďalekého penziónu "Ranč"(S,U). Penzión sa nachádza vo veľkom starom dome na brehu tienistého kanála Berava a predstavuje výborne miesto na odpočinok. Na trávniku sa nachádza strieška z trstiny, pod ktorou sú  drevené stoly a lavice.

5,9 km - Bođani, D26
Doprava sa ide do asi 200 m vzdialeného kostola - my sledujeme hlavnú cestu doľava.

6,6 km
Kláštor Bodjani

7,6 km - D27
Pokračujeme rovno. Na pravej strane križovatky je cintorín pri vchode  do obce Vajska.

(Ale ak na tejto križovatke odbočíme doľava, po asi 1 km prídeme k jazeru Provala s piesočnou plážou a rovnomenným motelom. Motel nefunguje, no oplatí sa navštíviť  toto miesto.

Jazero zostalo po veľkej povodni na Dunaji, kedy  voda pretiekla cez hrádzu. Pláž je jedinou prírodnou plážou od Bogojeva až do Bačkog Novog Sela. Okolie motela a jazera skrášľujú vysoké topole. Keď pokračujeme na juh chodníčkom od motela, po asi 500 m prichádzame k jednému salašu a ihneď za nim k Neginmu močiaru s trstinovým porastom a nádhernou atmosférou. 

9,2 km - Vajska, D28                          

16,2 km - Mali Raj
Penzión "Mali Raj" (S,U). Príjemné okolie (rybník), výborné ubytovanie a veľmi míli pohostinní domáci. (Bohužiaľ, penzión je otvorený len cez víkend)

18,6 km - D29
Doprava sa ide do centra Baču, my pokračujeme rovno, aby sme navštívili bačskú pevnosť. Po obhliadky pevnosti pokračujeme rovnakou cestičkou, prejdeme malebný mostík cez kanál a popri kostole, cez centum Baču a pri františkánskom kláštore prídeme do D30.

Bač a pevnosť v Bači
Bač sa prvýkrát spomína v liste cisára Justiniana z  roku 535 nášho letopočtu. Do roku 873 to bola  Avarská pevnosť, v roku 1241 ju zničili Mongoli.

Pevnosť, dnes najstaršia vo Vojvodine, vybudoval uhorský kráľ Karol Róbert Anžujsky v čase od 1338 do 1342 roku. Stavba je vybudovaná na ostrove v meandri rieky Mostonge. V tom čase patrila medzi takzvané "vodné hrady" - bola zo všetkých strán obklopená riekou. Prístup bol možno len cez zdvíhací mostík. Po Moháčskom boji hrad a pevnosť boli dobité Turkami a z toho obdobia pochádza aj opis pevnosti v cestopisoch Evlije Čelebije (známeho cestovateľa). Bač je odvtedy súčasťou Segedínskeho okruhu.
Počas  Rákociho povstania (1702-170..) bola  pevnosť  zapálená, zničená a opustená. Odvtedy nebola nikdy obnovená.

18,9 km
Doľava odbočuje chodníček k pevnosti. Po obhliadke pevnosti pokračujeme rovno dopredu smerom do centra Baču.

19,7 km - Bač
Centrum mesta. Nablízku je františkánsky kláštor z 12.storočia ako aj rímsko-katolícky kostol zo 17. storočia. Pokračujeme ďalej ulicou vedľa františkánskeho kláštoru.

20,2 km - D30
Aby sme ukončili našu okružnú cestu po Bači a vrátili sa na cestu do obce Bačko Novo Selo, tu odbočíme doprava. Na ulici vľavo je predajňa "Kolibri", v ktorej ponúkajú aj základne súčiastky pre bicykle. Na ulici rovno sa nachádza reštaurácia "Košava" (S).( Je to druh vetra, ktorý v zime fúka po Panonskej nížine z Rumunských Karpát.)

21,1 km
Asi po 30 m od prejazdu cez kanál Karavukovo-Bački Petrovac prechádzame vedľa penziónu "Guvna"(S,U).

21,8 km - D31 - vychádzame na cestu do Bačko Novo Selo a odbočujeme doľava. Na trase, ktorá je pred nami do konca tejto obchádzky, je mierna doprava  a jazda  po nej príliš monotónna.

25,7 km - D32
Doprava odbočuje cesta do obce  Plavna, pokračujeme rovno.

31,3 km - Alt 70
Doľava odbočuje cesta do obce Mladenovo. Pokračujeme rovno. Na tomto mieste sa spájame s trasou alternatívnej trasy  Bačko Novo Selo-Mladenovo (pozri dolu).

35,1 km - Bačko Novo Selo, R520
Napájame sa na hlavnú trasu.

71,5 km - R460
Odbočujeme doprava (asfaltová cesta, ktorá vedie vľavo, je slepá).


76,0 km - R480
Vychádzame na hrádzu a odbočujeme doľava, sledujeme aj naďalej asfaltovú cestu.

78,3 km - R 490
Doprava  tu z hrádze vedie smerom dole cestička do neďalekého prístavu s kompou do Vukovaru (Horvatsko). Priechod je v  súčasnosti dovolený len domácim obyvateľom.

87,7 km
Z hrádze doľava odbočuje cesta do neďalekej reštaurácie "Lovište" (S). Pokračujeme rovno.

88,6 km - R500
Vľavo sa ide do obce Plavna (asfalt, značka) a do obce Bačko Novo Selo treba pokračovať  doprava, aby sme zostali na asfaltovej ceste, ktorá vedie po hrádzi.

91,7 km - R510
Odbočíme doľava a spúšťame sa z hrádze. Potom pokračujeme betónovým chodníkom súbežne s hrádzou.

92,2 km - R520
Spoj s obchádzkou - de tur č.3( pozri hore) - tu odbočíme doprava a vrátime sa na hrádzu, po ktorej budeme pokračovať ďalej.

Obchádzka: Bačko Novo Selo - Mladenovo (15 km, zelená čiara na mape)

Súčasťou doleuvedenej hlavnej trasy je aj 5 km dlhý zemitý úsek, preto sa v pripade silných dažďoch doporučuje jazda touto alternativou. V tom pripade na R520  treba odbočiť doľava smerom do obce Bačko Novo Selo.

R520 – 0 km

0,5 km - Bačko Novo Selo, Alt 60

6,0 km - Alt 70
Rovno sa ide do Baču a my do Mladenova odbočíme doprava. Asfalt v tejto časti je v horšom stave.

11,0 km
Cesta na tomto mieste vytvára ostrú zákrutu doprava. Vľavo odbočuje krátka asfaltová cesta ku vchodu do vily -hotela Dijana (objekt je  uzatvoreného typu).

14,9 km - Mladenovo, R580
Spoj s hlavnou trasou.

92,7 km
Doprava odbočuje cestička do asi 200m vzdialenej čárdy "Nećko"(S). Čárda sa nachádza na veľmi peknom mieste v lese  vysokých riečnych topoľov.

93,2 km
Odbočka doprava, do ešte jednej peknej čárdy - "Mika" (100 m, S), pri ktorej môžete aj zadarmo stanovať. Na tomto mieste konči asfalt a nasledujúcich 5,3 km budeme jazdiť po zemitej ceste dobrej kvality.

97,0 km
Vchod do poľovníckeho revíru (brána). Ihneď po vstupe cestička odbočuje od Dunaja, a vedie na severovýchod.

98,5 km - R540
Začiatok asfaltu. Prechádzame cez úzky kanál Mostong a pokračujeme na východ vedľa kanála Lovrenac.

103,2 km
Východ z poľovníckeho revíru.

103,8 km - R550
Do Mladenova tu odbočíme doľava. 100 m za križovatkou sa nachádza R560 - križovatka v tvare písmena "V", na ktorej odbočíme  doprava.

105,0 km - Mladenovo, R580
Spoj z alternatívou Bačko Novo Selo - Mladenovo (pozrite hore). Tu odbočíme doprava do Karadjordjeva a Bačkej Palanki. Doprava na ceste nie je veľmi frekventovaná.

108,6 km - Karađorđevo, R590
Odbočíme doprava smerom k Dunaju. Na križovatky sa nachádza aj vchod do žrebčinca Karadjordjevo. Sledujeme úzku asfaltovú cestu, ktorá vedie cez pole.

Obchádzka: Karađorđevo - put za Bač - Bačka Palanka (11 km, zelená čiara na mape)
Na dole uvedenej hlavnej trase existuje asi 4 km dlhá zemitá cesta, takže v prípade veľkých dažďov doporučujeme jazdu alternatívou. V tom prípade na R31 treba pokračovať rovno.

R590 – 0 km

3,9 km - Alt 80
Vychádzame na hlavnú cestu Bač - Bačka Palanka. Doľava sa ide do Baču, rovno obchádzka okolo Bačkej Palanki, my odbočíme doprava  smerom do centra B.Palanki. Doprava je tu veľmi frekventovaná

10,4 km - Bačka Palanka, Alt 100
Centrum B.Palanki.

1Nocľah - 4. deň2,6 km - Bačka Palanka, R670
Spoj s hlavnou trasou.

115,6 km - R610
Späť prichádzame na hrádzu vedľa Dunaja. Asfalt tu končí a pokračuje zemitá cesta. Dĺžka tejto zemitej trase je 4 km.

119,5 km - R620
Začiatok asfaltu.

124,1 km - Bačka Palanka, R640
Doprava sa ide na breh Dunaja, k mestskej pláži a jazeru Tikvara (500m) a doľava do centra B. Palanki. Je to pôvabné mestečko, v ktorom sa oplatí
prenocovať. Jazero je zatriedené ako prírodný park prvej kategórie a na ceste k nemu sú aj dve dobre čárdy "Dom Sportova" a "Dunav"(S).


NOCĽAH
Karlovci
GPS: N 45 11 24,0 ; E 19 56 11,8